Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Skąd się biorą afty?

Afty to niezbyt częsta przypadłość, aczkolwiek bardzo dokuczliwa i nierzadko towarzyszy choremu przez długi okres czasu. Mimo nie do końca wyjaśnionych przyczyn aftoz potrafimy w miarę skutecznie je leczyć. W poniższym artykule przybliżę przyczyny, sposób leczenia i istotę aftów.

Chrypka powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez krtań w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia./fot. Fotolia

Afty to bolesne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, które maja tendencję do nawrotów.fot./Fotolia

Kiedy należy podejrzewać afty?

Afty mają charakterystyczny obraz i miejsce występowania. Są to wykwity zapalne, dobrze wyróżniające się od zdrowej części śluzówki. Pokryte są biało-żółtym lub szaro-żółtym nalotem pochodzenia włóknikowego (w wyniku zapalenia na powierzchni odkłada się włóknik). Poniżej nalotu występuje sącząca nadżerka. Naturalnie rana goi się w przeciągu kilku dni do 2 tygodni. Dodatkowo na podejrzenie aft wskazuje miejsce występowania: zachyłki przedsionka jamy ustnej, miejsce przyczepu wędzidełek warg i języka, na brzegach i końcu języka oraz na wargach. Nigdy nie spotykamy aft na podniebieniu twardym i dziąsłach. Dodatkowo występowaniu aft towarzyszy silny ból, który uniemożliwia jedzenie. Podczas ataku choroby w jamie ustnej powstają 1-4 afty, a dolegliwości bólowe stopniowo ustępują, mimo niepełnego zagojenia się rany.

Przeczytaj też: Stany przedrakowe warg

Co jest przyczyną aftozy?

Do tej pory nie ustalono jednoznacznie czynnika powodującego powstawanie aft. Wiele wskazuje na to, sprzyjają mu osłabienie odporności i kontakt z nieczystymi przedmiotami. Podobnie zauważono, że afty mogą powstać pod wpływem urazów mechanicznych (zabiegi dentystyczne, ukłucie szczoteczką do zębów) lub chemicznych. Częściej obecność aft obserwuje się podczas miesiączki, przewlekłych zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz psychopatiami. Rzadziej natomiast spotyka się afty u dzieci. Ponadto choroby wyniszczające sprzyjają przewlekłemu i nawrotowemu występowaniu aft. Także niedobory witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza oraz zaburzenia hormonalne są podejrzewane o powodowanie aft.

Afty bywają objawem  zespołu Behçeta.

Leczenie aft

Nie dysponujemy przyczynowym sposobem leczenia aft, toteż nasze postępowanie lecznicze sprowadza się do doraźnego zmniejszenia bolesności i przyspieszeniu tworzenia się nabłonka przez stosowanie przyżegań. W tym celu używamy 1-5% wodnego roztworu azotanu srebra lub błękitu metylowego. Ponadto stosujemy solcoseryl lub kleje tkankowe. W przypadku aft o ciężkim przebiegu prowadzi się antybiotykoterapię tetracyklina w postaci płukanki ustnej. Niestety wszystkie te sposoby leczenia są jedynie doraźne i nie zapobiegają nawrotom choroby. Zazwyczaj wyleczenie następuje samoistnie.

Warto przeczytać: Higiena jamy ustnej, a choroby serca


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 23
marteczka67
dodano: 23:04 2016-04-27 marteczka67
Przyznam się że ja stosuje Dentosept A Mini u siebie :-) Bo mam podobny problem jak Ty. Tylko że u mnie to raczej genetyka. Ale poleciła mi go moja dentystka. Przynosi bardzo szynka ulgę tylko około 15 minut nie można nic pić i jeść:-)
dodano: 23:02 2016-04-27 przez: ~marteczka67 (83.9.*.*)
Przyznam się że ja stosuje Dentosept A Mini u siebie :-) Bo mam podobny problem jak Ty. Tylko że u mnie to raczej genetyka. Ale poleciła mi go moja dentystka. Przynosi bardzo szynka ulgę tylko około 15 minut nie można nic pić i jeść:-)
dodano: 15:43 2016-04-27 przez: ~tamaryszek (89.191.*.*)
A dorośli mogą go stosować? Ja już nie wiem co mam robić, kiedyś dentysta coś mi na aftę przykleił, jakby plasterek, który się rozpuścił i chronił to miejsce, aż do umycia zębów. Ale to był jednorazowy "zabieg". Teraz mam aparat na zębach i praktycznie z każdego otarcia robi mi się afta, mam jakiś środek dla dorosłych, ale on tylko znieczula, a nie leczy i smakuje okropnie, jakbym klej jadła :/
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter