Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Skąd się biorą afty?

Afty to niezbyt częsta przypadłość, aczkolwiek bardzo dokuczliwa i nierzadko towarzyszy choremu przez długi okres czasu. Mimo nie do końca wyjaśnionych przyczyn aftoz potrafimy w miarę skutecznie je leczyć. W poniższym artykule przybliżę przyczyny, sposób leczenia i istotę aftów.

Chrypka powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez krtań w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia./fot. Fotolia

Afty to bolesne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, które maja tendencję do nawrotów.fot./Fotolia

Kiedy należy podejrzewać afty?

Afty mają charakterystyczny obraz i miejsce występowania. Są to wykwity zapalne, dobrze wyróżniające się od zdrowej części śluzówki. Pokryte są biało-żółtym lub szaro-żółtym nalotem pochodzenia włóknikowego (w wyniku zapalenia na powierzchni odkłada się włóknik). Poniżej nalotu występuje sącząca nadżerka. Naturalnie rana goi się w przeciągu kilku dni do 2 tygodni. Dodatkowo na podejrzenie aft wskazuje miejsce występowania: zachyłki przedsionka jamy ustnej, miejsce przyczepu wędzidełek warg i języka, na brzegach i końcu języka oraz na wargach. Nigdy nie spotykamy aft na podniebieniu twardym i dziąsłach. Dodatkowo występowaniu aft towarzyszy silny ból, który uniemożliwia jedzenie. Podczas ataku choroby w jamie ustnej powstają 1-4 afty, a dolegliwości bólowe stopniowo ustępują, mimo niepełnego zagojenia się rany.

Przeczytaj też: Stany przedrakowe warg

Co jest przyczyną aftozy?

Do tej pory nie ustalono jednoznacznie czynnika powodującego powstawanie aft. Wiele wskazuje na to, sprzyjają mu osłabienie odporności i kontakt z nieczystymi przedmiotami. Podobnie zauważono, że afty mogą powstać pod wpływem urazów mechanicznych (zabiegi dentystyczne, ukłucie szczoteczką do zębów) lub chemicznych. Częściej obecność aft obserwuje się podczas miesiączki, przewlekłych zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz psychopatiami. Rzadziej natomiast spotyka się afty u dzieci. Ponadto choroby wyniszczające sprzyjają przewlekłemu i nawrotowemu występowaniu aft. Także niedobory witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza oraz zaburzenia hormonalne są podejrzewane o powodowanie aft.

Afty bywają objawem  zespołu Behçeta.

Leczenie aft

Nie dysponujemy przyczynowym sposobem leczenia aft, toteż nasze postępowanie lecznicze sprowadza się do doraźnego zmniejszenia bolesności i przyspieszeniu tworzenia się nabłonka przez stosowanie przyżegań. W tym celu używamy 1-5% wodnego roztworu azotanu srebra lub błękitu metylowego. Ponadto stosujemy solcoseryl lub kleje tkankowe. W przypadku aft o ciężkim przebiegu prowadzi się antybiotykoterapię tetracyklina w postaci płukanki ustnej. Niestety wszystkie te sposoby leczenia są jedynie doraźne i nie zapobiegają nawrotom choroby. Zazwyczaj wyleczenie następuje samoistnie.

Warto przeczytać: Higiena jamy ustnej, a choroby serca


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 14
dodano: 10:10 2014-07-26 przez: ~ghgxui (193.108.*.*)
t8dtusig0sitfmm
dodano: 21:41 2013-05-31 przez: ~annaa (91.206.*.*)
Afty raczej nie wychodzą bez przyczyny. Mój syn miewał co jakiś czas afty, najpierw pojedyncze, które po jakimś czasie goiły się. Po około 9-ciu latach wystąpiły z dużym nasileniem. Po około 1roku badań stwierdzono chorobę jelit Crohna- Leśniowskiego(autoimunologiczna).Pisze to ponieważ afty mają zawsze swoą przyczynę i warto jej szukać by móc wcześniej się leczyć.W tym wszystkim bardzo pomocne są probiotyki.
dodano: 21:12 2013-05-31 przez: ~Anna (91.206.*.*)
Afty raczej nie wychodzą bez przyczyny. Mój syn miewał co jakiś czas afty, najpierw pojedyncze, które po jakimś czasie goiły się. Po około 9-ciu latach wystąpiły z dużym nasileniem. Po około 1roku badań stwierdzono chorobę jelit Crohna- Leśniowskiego(autoimunologiczna).Pisze to ponieważ afty mają zawsze swoą przyczynę i warto jej szukać by móc wcześniej się leczyć.W tym wszystkim bardzo pomocne są probiotyki.
Zamów darmowy newsletter