Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Komu wszczepia się implanty ślimakowe?

Zobacz artykuły na temat:implantybadanie słuchuuchoprzewód słuchowy
Jak zbudowane są implanty ślimakowe? Jak one działają? Komu rekomenduje się tę metodę leczenia wad słuchu? Na czym polega implantacja bilateralna?

Na czym polega implantacja bilateralna? Jakie są korzyści ze słyszenia obuusznego?

W początkach stosowania implantacji stosowano implant jednostronny, pozwalający pacjentowi usłyszeć informacje dźwiękowe docierające z zewnątrz. Z czasem jednak naukowcy, korzystając również z doświadczeń osób korzystających z implantów, doszli do wniosku, że bardzo istotny jest fakt słyszenia obustronnego, co zrodziło inicjatywę wszczepiania implantów w obu uszach.

Podstawową zaletą tej metody leczenia jest umiejętność lokalizacji słyszanego obiektu. Pacjent nie ma już trudności w śledzeniu rozmowy w hałasie. Ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa (osoba z dwoma implantami ma lepszą orientację w przestrzeni i wie, co się wokół niej dzieje). Stosowanie implantów obuusznych pomaga również w nauce mówienia i czytania.

Kiedy dziecko powinno otrzymać drugi implant?

Dziecko zakwalifikowane do operacji wszczepienia implantów bilateralnych operowane jest w dwóch etapach. Im krótszy jest odstęp między operacjami, tym lepsze są efekty. Czas działa tu na naszą niekorzyść, ponieważ centralny układ słuchowy do efektywnego rozwoju wymaga treningu już w początkowych latach życia. Gdy do jednego ucha nie dociera wystarczająca ilość bodźców, ucho to zatraca umiejętność analizy dźwięków. Badania wykazują, że najlepszy okres między operacjami wynosi od 1 do 3,5 lat. Obserwuje się wówczas doskonałe wyniki i postępy w rozwoju dziecka.

Czy implanty bilateralne są w Polsce refundowane?

Obecnie wszczepianie implantów obuusznych jest w świecie standardem, refundowanym przez państwo. W Polsce implantację bilateralną stosuje się w części przypadków – zgodnie z wyraźnymi wskazaniami lekarza prowadzącego.

Zdaniem lekarzy i naukowców zajmujących się tą tematyką – przyjęcie (wzorem innych krajów) standardu powszechnych implantów bilateralnych, byłoby z punktu widzenia dobra pacjentów rozwiązaniem optymalnym.

Polecamy: Czy leki mogą być niebezpieczne dla naszego słuchu?

Czy wiesz, że... jednym z ośrodków, w którym od 20 lat wykonuje się operacje wszczepienia implantów ślimakowych, jest Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Poznański Program Leczenia Głuchoty Metodą Implantów Słuchowych został zapoczątkowany w 1994 roku, kiedy to zespół specjalistów poznańskiej Akademii Medycznej (obecnie – Uniwersytet Medyczny) pod kierunkiem prof. Witolda Szyftera, wszczepił pierwszy implant ślimakowy. Każdego roku w klinice wykonywanych jest 100 tego typu operacji.

Źródło: udostępnione przez Sigma International/ mk


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter