Kiedy mówmiy o prawidłowej wydzielinie z nosa?

Coraz więcej mieszkańców naszego kraju cierpi na choroby alergiczne. Od kataru i kichania do ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego – Twoja wiedza i pomoc zawsze może się przydać/fot. Fotolia
Chociaż na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, w prawidłowych warunkach błona śluzowa nosa wytwarza bezbarwną, niezbyt gęstą wydzielinę. Jej ilość to nawet pół litra dziennie. Wszelkie zmiany charakteru tej wydzieliny mogą świadczyć o chorobie. Wygląd wydzieliny z nosa, jej barwa, gęstość i ilość stanowią cenną wskazówkę diagnostyczną.
/ 03.07.2011 12:57
Coraz więcej mieszkańców naszego kraju cierpi na choroby alergiczne. Od kataru i kichania do ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego – Twoja wiedza i pomoc zawsze może się przydać/fot. Fotolia

Prawidłowa wydzielina z nosa

Produkcja wydzieliny jest jedną z fizjologicznych funkcji nosa, obok funkcji węchowej i „klimatycznej” (nagrzewanie i nawilżanie powietrza). Wydzielina pokrywa błonę śluzową nosa, zapobiegając jej wysuszeniu. Dzięki temu wdychane powietrze ulega odpowiedniemu nawilżeniu. Płyn sprzyja także prawidłowej funkcji rzęsek nabłonka śluzówki nosa, co umożliwia usuwanie bakterii i zanieczyszczeń.

Prawidłowa wydzielina nosa jest niezbędna do właściwego funkcjonowania nosa.

Katar wodnisty

•   Ostry nieżyt nosa, zwany potocznie katarem, jest niemal nieodłącznym elementem przeziębienia. Trwa z reguły około tygodnia i przebiega w kilku fazach, którym towarzyszy zmiana charakteru wydzielanego płynu. Początkowo wydzielina jest wyraźnie rzadsza, bezbarwna-ma charakter surowiczy. Jest to związane z przekrwieniem i wzrostem przepuszczalności naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Zwiększa się również ilość wydzielanego płynu. W kolejnym etapie wydzielina ulega zagęszczeniu, zalegając w nosie.

Warto przeczytać: Zapalenie zatok przynosowych

•   Katar sienny jest częstym objawem alergii. Typowa wydzielina z nosa jest obfita i wodnista. Dodatkowo występuje kichanie i łzawienie oczu. Jest to spowodowane uwalnianiem tzw. mediatorów stanu zapalnego. Należy do nich histamina, która rozszerza naczynia krwionośne oraz zwiększa ich przepuszczalność. Cechą charakterystyczną alergicznego nieżytu nosa jest jego sezonowość, tzn. występowanie w okresie pylenia uczulających roślin.

Przeczytaj też: Kiedy mówimy o katarze siennym?

Gęsta, ropna wydzielina z nosa

Pojawienie się gęstej, żółto-zielonej wydzieliny z nosa może świadczyć o przejściu infekcji wirusowej w bakteryjną. Taka wydzielina może się również pojawić w bakteryjnych zapaleniach zatok. Wydzielina zalegając wywołuje uczucie zatkania nosa, zaburzenia wentylacji zatok oraz ból. Ma również tendencje do spływania po tylnej ścianie gardła, co powoduje suchy męczący kaszel (zwłaszcza w pozycji leżącej).

„Suchy” nos

Uczucie jednoczesnej suchości i zatkania nosa może być związane z nieprawidłowym stosowaniem preparatów obkurczających naczynia śluzówki nosa (np. oksymetazoliny, ksylometazoliny). Objawy te związane są z uszkodzeniem błony śluzowej. Jeśli dodatkowo występuje nieprzyjemny zapach z nosa, przyczyną może być ozena.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA