Kiedy mówimy o stanach przednowotworowych jamy ustnej?

Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia
Trudno znaleźć chorobę budzącą większy strach niż nowotwór, nie wspominając o raku. Prawie zawsze jednak zanim rozwinie się nowotwór muszą zostać uruchomione pewne procesy komórkowe, zaistnieć mutacje niektórych genów. Zwykle zanim rozwinie się rak upływa kilka lat. Jest on też poprzedzony zmianami przednowotworowymi. Jakie to zmiany i po czym je poznać zanim dojdzie do choroby nowotworowej?
/ 27.06.2011 19:01
Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia

Czego unikać?

Nowotwór to niekontrolowany rozrost komórek. Aby do niego doszło muszą zostać zniesione wewnątrzkomórkowe systemy zabezpieczeń kodowane przez specjalne geny. Gdy komórka często ulega podziałowi łatwiej o takie mutacje. Dlatego szczególnie do rozwoju stanów przednowotworowych i samych nowotworów predysponują:

  •  palenie papierosów, ponieważ produkty ich spalania i wysoka temperatura podrażniają nabłonek,
  •  przewlekłe urazy mechaniczne związane z ostrymi brzegami zębów, nieprawidłowymi uzupełnienieniami protetycznymi,
  •  zakażenie niektórymi wirusami (EBV, HPV), które pobudzają komórki do podziału,
  •  niezbilansowana dieta uboga w żelazo i witaminy A oraz B.

Wszystkie wyżej wymienione sytuacje pobudzają nabłonek do nadmiernego podziału, podczas którego łatwiej o błąd maszyny podziałowej komórki i rozwój nowotworu.

Przeczytaj: O nowotworach jamy ustnej...

Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Mutacja w komórce i co z tego? Pacjent powinien zwracać uwagę i zgłaszać lekarzowi długo występujące stany zapalne, owrzodzenia czy blizny a także nadmierne rogowacenie błony śluzowej (szczególnie często języka). Poniżej przedstawię kilka najczęściej spotykanych zmian przednowotworowych.

Choroba Bowena - jest to zmiana powstająca na błonie śluzowej jamy ustnej, policzków, najczęściej w okolicy kątów ust, a także na podniebieniu, wargach i języku. Uwagę powinna zwracać biaława plama lub białawe brodawkowate wyrośla. Ocenia się, że 50-100% choroby może ulec zezłośliwieniu.

Erytroplazja Queyrata - choroba ta występuje rzadziej niż poprzednia, a objawia się, jako gładka, nieco ziarnista dobrze ograniczona czerwona plama. Stanowi ona podłoże dla raka kolczystokomórkowego a szansa na zezłośliwienie waha się od 25 do 50%.

Leukoplakia - objawia się, jako blade zmętnienie nabłonka języka, wargi dolnej lub policzka, w późniejszej fazie, jako szarobiałe plamy często brodawkowate. Mogą one krwawić lub ulegać owrzodzeniu. Około 5-8% zmian może przejść w nowotwór.

Brodawczaki – są to drobne, kalafiorowa te guzy występujące na błonie śluzowej policzków, wargach, języku. Zwykle są niebolesne jednak maja dużą tendencję do krwawień. Uważa się, że w ich powstawaniu mają znaczenie wirusy. Niekiedy zmiany te od początku mają charakter raka brodawkowatego.

Polecamy: Jakie choroby dotyczą języka?

Na zakończenie chciałbym szczególnie podkreślić rolę i zachęcić do obserwowania długotrwałych zmian śluzówki i konsultowania ich z lekarzem, ponieważ we wstępnym stopniu zaawansowania mogą one łatwo zostać wyleczone zanim dojdzie do procesu nowotworowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA