Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia gardła?

Czy ciągle masz zapalenie gardła i zaraz po wyleczonym epizodzie pojawia się kolejny? A może po ostatniej infekcji podrażnienie nie ustąpiło? Najważniejsze jest poddanie się opiece lekarskiej, jednak zauważ, że Twój styl życia ma ogromny wpływ na stan Twojego gardła!

Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia

Przewlekłe zapalenie gardła może być związane z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, spożywaniem ostrych lub gorących potraw czy nadużywaniem głosu/ fot. Fotolia

Trwający długo dyskomfort

Przewlekłe zapalenie gardła rozpoczyna się powoli i trwa przez długi czas lub jest sumą epizodów ostrego zapalenia gardła. Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła jest infekcja w obrębie delikatnej, zmienionej tkanki gardła. Może być związane z długotrwałym drażnieniem tej okolicy, na przykład dymem papierosowym, piciem alkoholu, spożywaniem ostrych lub gorących potraw czy nadużywaniem głosu.

Przeczytaj: Po czym poznać ostre zapalenie gardła?

Z podrażnienia do zapalenia

Do objawów przewlekłego zapalenia gardła należą przede wszystkim ból i dyskomfort w jego obrębie. Uczucie ciała obcego w gardle powoduje chęć ciągłego odkrztuszania. Głos staje się słaby i pojawia się chrypka. Często dochodzi również kaszel.

W badaniu gardła uwagę zwraca zaczerwienienie i powiększenie naczyń gardła.

Polecamy: Co może oznaczać ból gardła?

Zniwelowanie przyczyny

Leczenie musi być dobrane odpowiednio do przyczyny. Jeśli głównym problemem jest niedoleczona, przedłużająca się infekcja, to od niej należy zacząć stosując antybiotyki w przypadku choroby bakteryjnej. Niezbędne jest usunięcie czynnika sprawczego, który uwrażliwia gardło na nawracające infekcje. Rzucenie palenia, rezygnacja z alkoholu i stosowanie odpowiedniej diety to dobre pomysły. W przypadku alergików niezbędne jest skuteczne leczenie uczulenia.

By złagodzić stan zapalny

Leczenie objawowe ma za zadanie zmniejszyć ból i objawy zapalenia. Zapewniają one zmniejszenie ryzyka komplikacji, które związane są z zapaleniem gardła. W zależności od składu zapewniają także działanie przeciwbólowe. Leki te dostępne są w każdej aptece bez recepty.

Świetna prognoza

Do powikłań przewlekłego zapalenia gardła dochodzi rzadko. Infekcja może w tych przypadkach szerzyć się na przylegające struktury. Pacjent cierpiący na przewlekłe zapalenie gardła musi koniecznie być prowadzony przez lekarza, by wykluczyć inną naturę schorzenia.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak przygotować koktajl z awocado, melona i pomarańczy?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 10:07 2016-04-12 przez: ~gość (94.251.*.*)
to nie pal wcale i po problemie!
dodano: 12:45 2012-12-12 przez: ~Gerwazy (46.205.*.*)
Ostatnio zauważyłem ,że po wypaleniu większej ilości papierosów mam obrzęk gardła.Na ogół palę mało .
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter