Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak przebiega zapalenie węzłów chłonnych szyi?

W obrębie szyi znajduje się około 250 węzłów chłonnych. Tak duże skupisko sprawia, że choroby węzłów związanych z tym obszarem są częstym zjawiskiem. Najczęstsza przyczyną powiększenia węzłów chłonnych jest stan zapalny. Jak go rozpoznać?

Chrypka powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez krtań w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia./fot. Fotolia

Powiększenie może dotyczyć pojedynczego węzła chłonnego lub ich grupy, bywa jednostronne lub obustronne. Często występuje gorączka/ fot. Fotolia

Po co nam węzły chłonne?

Węzły chłonne znajdują się na drodze naczyń chłonnych. Ich podstawową funkcją jest unieszkodliwianie drobnoustrojów i ciał obcych, produkcja przeciwciał oraz dojrzewanie limfocytów. Mają kształt zbliżony do ziaren fasoli i przeważnie wielkość kilku milimetrów, chociaż w okolicach narażonych na styczność z bakteriami mogą osiągać około 1 cm. Zwykle węzły znajdujące się tuż pod skórą i nie są wyczuwalne.

Co powoduje zapalenie węzłów chłonnych?

Infekcje wirusowe

Limfadenopatia zwykle pojawia się w odpowiedzi na lokalną lub uogólnioną infekcję, zwykle wirusową. Powiększenie może dotyczyć pojedynczego węzła lub ich grupy, bywa jednostronne lub obustronne. Najczęściej występuje gorączka. Mogą im towarzyszyć objawy infekcji: ból gardła, ucha, katar oraz wysypka. Węzły są bolesne, a skóra nad nimi może być zaczerwieniona. Powiększenie węzłów chłonnych jest typowym objawem mononukleozy zakaźnej, choroby której czynnikiem jest wirus Ebsteina - Barr. Występuje tu podwyższona ciepłota ciała, utrata apetytu i zapalenie migdałków, czasami trudne do odróżnienia od anginy paciorkowcowej. W przypadku takiej pomyłki, po przyjęciu antybiotyku z grupy penicylin często pojawia się wysypka. Charakterystyczna jest obecność w rozmazie krwi nietypowych limfocytów.

Leczenie polega na odpoczynku, przyjmowaniu dużej ilości płynów, a gdy powiększona jest wątroba i śledziona -  lekkiej diecie.

Przeczytaj: Co może oznaczać ból gardła?

Zakażenia bakteryjne

Do powiększenia węzłów chłonnych prowadzą również zakażenia bakteryjne. Mogą to być stany zapalne jamy ustnej i gardła, próchnica zębów czy zapalenie zatok. Rzadziej przyczyną jest choroba kociego pazura, wywoływana przez bakterie przenoszone przez koty. Do zakażenia może dojść w wyniku zadrapania przez zwierzę. Zapalenia węzłów chłonnych w przebiegu infekcji bakteryjnych wymagają leczenia antybiotykami, a w razie utworzenia się ropnia - drenażu. Swoistym zakażeniem bakteryjnym okolicy szyi, związanym z zapaleniem węzłów chłonnych jest promienica. Zakażenie to szerzy się często z chorych zębów, tworząc przetoki i jest źródłem dużych ilości ropy. Leczenie antybiotykami jest w przypadku tego zakażenia długotrwałe.

Polecamy: Co powoduje podrażnienie gardła?

Inne czynniki zakaźne

Spośród innych drobnoustrojów wywołujących limfadenopatię warto wymienić kiłę, gruźlicę, wirus HIV. Są to rzadkie przyczyny, ale brane pod uwagę w przypadku nietypowego przebiegu choroby.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 15
dodano: 18:24 2015-02-14 przez: ~bogna241 (78.30.*.*)
Mnie od tygodnia bola wezły te koło uszu i raz lewa strona raz prawa i czasem oba nie mozna tego wytrzymac. do lekarza nie moge sie dostac. czy to moze byc powiazane z horaba tarczycy?
dodano: 09:49 2013-04-30 przez: ~Kasia (188.33.*.*)
Stawiam na szkarlatynę, taka wysypka jest właśnie wtedy i język taki malinowy jakby.
dodano: 10:18 2013-04-25 przez: ~Wezlowaty (89.171.*.*)
witam mam jakis dziwno rodzaj wysypki czerwone kropeczki wygladajace jak naczynia krwionosne bedace pod skora malutkie czerwone kropeczki jednak ciagle ich przybywa i robie sie czerwony :D a zapalenie dostalem dzien pozniej czy ta wysypka czy cos to jest od zapalenia wezlow czy od jakiegos rodzaju rozyczki albo uczulenia? :d
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter