Jak objawowo leczyć zapalenie zatok?

polipy w nosie
W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok stosuje się antybiotyki, które należy stosować przez mniej więcej 10 dni. Dobór leku należy do lekarza i podyktowany jest skutecznością w stosunku do danych drobnoustrojów i bezpieczeństwem wobec pacjenta.
/ 03.07.2011 02:33
polipy w nosie

By zmniejszyć uporczywe objawy

Oprócz podstawowego antybiotyku, w razie potrzeby lekarz może przepisać również jeden z następujących leków, które mogą być przydatne w zmniejszaniu odczynu zapalnego i przyspieszają powrót do zdrowia. Leki obkurczające błonę śluzową (z zawartością na przykład pseudoefedryny) powodują obkurczenie naczyń błony śluzowej. Są to środki czasowo zmniejszające objawy zapalenia zatok poprzez poprawienie drenażu, a przez to ułatwienie wypływu wydzieliny z zatok. Ich działanie obkurczające oprócz odblokowywania przewodów, powoduje także zmniejszenie tempa produkcji wydzieliny.

Czytaj też: Leczenie zatokowego bólu głowy - punkcja czy operacja?

Uwaga na kropelki

Krople do nosa sprzedawane w aptece mogą również przynosić dużą ulgę w zapaleniu zatok. Ich stosowanie powinno jednak ograniczać się do kilku dni, jako że leki te powodują uzależnienie objawiające się spadkiem skuteczności. Dodatkowo po odstawieniu obserwuje się nasilenie objawów, a dawka środka zapewniająca skuteczność zdecydowanie się zwiększa.

Zaleca się jak najrzadsze stosowanie, w jak najmniejszych dawkach kropli do nosa, gdyż ich skuteczność spada wraz z częstotliwością stosowania.

Działanie przeciwzapalne

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie donosowych leków zmniejszających stan zapalny na bazie glikokortykosteroidów. Środki te są bezpieczne i skuteczne, nie wchłaniają się do krwi i działają miejscowo. Jest to istotne w związku z silnym działaniem ogólnoustrojowym glikokortykosteroidów, którego w tym przypadku się unika. W przypadku zapalenia zatok mogą być bezpiecznie stosowane przez zalecony czas trwania terapii.

Warto przeczytać: Leczenie farmakologiczne w zatokowym bólu głowy

Przewlekłe zapalenie

Przewlekłe lub nawracające zapalenie zatok wymaga intensywnego leczenia przez dłuższy czas. Stosuje się silniejsze antybiotyki w większych dawkach. Istotne jest również stosowanie sprejów donosowych zmniejszających stan zapalny, które mają jednocześnie zapobiegać nawrotowi zapalenia.

Na bazie alergii

W przypadku zapalenia zatok spowodowanych alergią korzystne okazać się może stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz odczulanie i unikanie alergenu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!