Jak dochodzi do wysuszenia błony śluzowej nosa?

Błona śluzowa nosa jest bardzo wrażliwa. Po zadziałaniu czynnikami drażniącymi, wysycha i pokrywa się strupami. /fot. Fotolia
Jama nosowa stanowi początkowy odcinek dróg oddechowych. Jest wyściełana błoną śluzową, która ogrzewa, nawilża i oczyszcza wdychane powietrze m.in. z groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Duże zagrożenie stanowią dla niej czynniki takie jak suche, gorące powietrze, klimatyzacja, a również niektóre leki . Mogą one prowadzić do uszkodzenia i wysychania śluzówki. Na skutek tego nie spełnia ona właściwie swoich funkcji.
/ 03.07.2011 12:13
Błona śluzowa nosa jest bardzo wrażliwa. Po zadziałaniu czynnikami drażniącymi, wysycha i pokrywa się strupami. /fot. Fotolia

Jak dochodzi do wysuszenia śluzówki nosa?

Suche powietrze, np. w klimatyzowanych pomieszczeniach, samochodach i samolotach sprzyja wysychaniu śluzówki nosa. Wysuszona śluzówka pokrywa się strupami, a po ich usunięciu może wystąpić niezbyt nasilone krwawienie. Podobny skutek może przynieść zbyt długie stosowanie preparatów obkurczających naczynia krwionośne w błonie śluzowej, np. kropli i sprayów zawierających oksymetazolinę lub ksylometazolinę. Środków takich nie powinno się stosować dłużej niż tydzień. Uszkodzona błona śluzowa powoduje zaburzenie prawidłowej funkcji nosa. Oznacza to m.in., że do dróg oddechowych trafia powietrze nieoczyszczone, potencjalnie zawierające różne drobnoustroje chorobotwórcze.

Przeczytaj: Na czym polega ostry nieżyt nosa?

Oddychanie powietrzem nieoczyszczonym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.

Jakie są najczęstsze dolegliwości?

Typowo występuje uczucie suchości w nosie, a często także, paradoksalnie, jego zatkania. Ponieważ w wysuszonej błonie śluzowej zanikają zakończenia nerwów węchowych, to zmysł ten może ulec osłabieniu. Częstym objawem są także bóle głowy. Sucha, uszkodzona śluzówka zwiększa podatność na zakażenia. Do najczęstszych z nich należą zapalenia gardła, zatok przynosowych i ucha środkowego.

Przeczytaj też: Zapalenie gardła

Jakie są możliwości leczenia?

Jeśli przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub z wysoką temperaturą i suchym powietrzem jest nieuniknione, należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Pomocne mogą być tutaj nawilżacze powietrza, ale także prostsze metody, jak rozstawienie miseczek z wodą czy rozwieszenie mokrych ręczników. Oprócz tego bardzo istotną rolę odgrywa bezpośrednie nawilżanie nosa- płukanie i inhalacje roztworami soli morskiej lub fizjologicznej. Nie należy jednak stosować „udrażniających” nos preparatów z oksymetazoliną lub ksylometazoliną. Dobrym pomysłem będą również maści natłuszczające błonę śluzową. Często są one wzbogacone w witaminę A czy pantenol, które sprzyjają regeneracji śluzówki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA