Dwustronna implantacja znacznie poprawia jakość słyszenia

Dlaczego warto zdecydować się na drugi implant słuchowy? W jakim stopniu dwustronna implantacja poprawia jakość słyszenia?
/ 28.05.2014 15:41

Drugi implant słuchowy znacznie poprawia jakość dźwięku

Jeden implant słuchowy umożliwia prowadzenie rozmowy, gdy odbywa się ona w spokojnym i cichym otoczeniu. W dzisiejszych czasach takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko. Przekrzykujące się na lekcji w klasie dzieci, zakupy w pełnym hałasu i grającej muzyki supermarkecie, tętniące życiem ulice miast. Drugi implant słuchowy znacznie poprawia jakość dźwięku osoby, umożliwiając skoncentrowanie się na tych odgłosach, które ją w danym momencie interesują. Daje więc możliwość prowadzenia rozmowy na głośnej ulicy albo usłyszenia głosu bliskiego w tłumie rozmawiających ze sobą ludzi.

Drugi implant słuchowy zwiększa świadomość dźwięku, a także czyni go przyjemniejszym w odbiorze. Rozłożenie docierającego hałasu na dwoje uszu sprawia, że jest on także mniej dokuczliwy.

Implanty słuchowe

Kajtek nosi dwa implanty. Fot. Materiały "Razem dla Słuchu"

Zobacz także: Problemy ze słuchem u dziecka - jak je zauważyć?

Dwa implanty - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Słyszenie jednostronne nie daje możliwości precyzyjnego zlokalizowania dźwięku. Tylko słysząc obustronnie możemy rozpoznać kierunek i odległość, z której dobiegają odgłosy. Działa to podobnie jak widzenie przestrzenne za pomocą obojga oczu.

Umiejętność lokalizacji poprawia komfort życia osoby niedosłyszącej, dając tym samym większą pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Tylko dwustronne słyszenie pozwala np. określić, z której strony trąbi i jak blisko znajduje się nadjeżdżający samochód.

Zalety drugiego implantu słuchowego

Słuch jest niezbędny w rozwoju i nauce mowy dziecka. Postępy malucha zależą od ilości i jakości bodźców dźwiękowych, które do niego docierają. Dziecko ze słuchem stereofonicznym odbiera znacznie więcej dźwięków. Szybciej więc je przyswaja, powtarza, wymawia. Efekty wszczepienia drugiego implantu jednogłośnie zachwalają rodzice dzieci po implantacji bilateralnej. „Drugi implant jest spełnieniem naszych oczekiwań.

Oczekiwaliśmy od drugiego implantu, żeby Alicja przy tle, szumie ogólnym lepiej słyszała i miała możliwość słyszenia kierunkowego. Przy jednym implancie trudno bawić się z dzieckiem w chowanego i dobrze się schować, bo zawołanie dziecka z danego pokoju nie ułatwia jej znalezienia. Teraz wiemy, że w dwóch implantach jest już łatwiej. Ta zabawa niby prosta, a obrazuje jaka jest różnica między jednym implantem a dwoma” – tłumaczy tata Alicji.

Historie rodziców i dzieci zaimplantowanych obuusznie można znaleźć m.in. na platformie edukacyjnej „Razem dla Słuchu”.

Warto jak najszybciej zdecydować się na drugi implant. Im później osoba z problemami ze słuchem będzie obustronnie zaimplantowana, tym dłużej będzie trwała jej rehabilitacja i tym trudniej będzie jej nauczyć się w pełni korzystać z mowy i możliwości implantu.

Wszczepienie implantu słuchowego to prawdziwa rewolucja dla osoby z problemami ze słuchem. Dopiero jednak obustronna implantacja daje sposobność pełnego wykorzystania możliwości, jakie ta rewolucja oferuje.

Źródło: Materiały prasowe "Razem dla Słuchu"

Zobacz także: Modne implanty słuchowe - którą nakładkę wybrać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA