Czym jest nerwoból nerwu trójdzielnego?

W zapaleniu zatok pojawiają się obrzęk i wydzielina. Często dolegliwościom tym towarzyszy silny ból głowy.fot./Fotolia
Nerwoból nerwu trójdzielnego to najczęstsza przyczyna ostrego, rwącego bólu w obrębie twarzy. Czy wiesz o czym świadczy?
/ 28.07.2011 18:09
W zapaleniu zatok pojawiają się obrzęk i wydzielina. Często dolegliwościom tym towarzyszy silny ból głowy.fot./Fotolia

Nerwoból, inaczej neuralgia, jest to ból powstający w wyniku uszkodzenia nerwu obwodowego. Najczęściej problem ten dotyczy nerwu trójdzielnego (V nerw czaszkowy), unerwiającego czuciowo twarz. W swoim przebiegu ulega on podziałowi na trzy główne gałęzie: gałąź oczną, szczękową i żuchwową. W zależności od tego, której gałęzi dotyczy uszkodzenie, ból może być odczuwany na innym obszarze twarzy.

Jakie są objawy?

Pacjenci z nerwobólem nerwu trójdzielnego, skarżą się na ostry, piekący lub rwący, jednostronny ból twarzy, który występuje w ciągu dnia. Charakterystyczne jest jego nagłe pojawianie się i ustępowanie. Występuje w skutek zadziałania bodźców – tzw. czynników spustowych – w obrębie twarzy np. żucia, mówienia, nagłej zmiany temperatury czy mycia zębów. W czasie napadów typowe jest występowanie objawów towarzyszących np. zaburzeń smaku, słuchu, skurczów mięśni twarzy, łzawienia lub nadmiernego wycieku z nosa.

Przeczytaj: Kiedy mamy do czynienia z opadającym kącikiem ust?

Co może być przyczyną?

Za wystąpienie neuralgii odpowiadają czynniki podrażniające nerw takie jak proces zapalny, ucisk przez nieprawidłowo poszerzone naczynia (np. tętniak tętnicy podstawnej), guzy a także w wyniku bezpośredniego uszkodzenia.

Jeśli bólowi towarzyszy jednostronne osłabienie słuchu, może to świadczyć o obecności guza kąta mostowo-móżdżkowego.

Należy wykluczyć SM!

Nerwoból nerwu trójdzielnego jest chorobą przewlekłą, dla której charakterystyczne są okresy zaostrzeń i remisji. Podobny przebieg obserwowany jest w stwardnieniu rozsianym – chorobie neurologicznej, w wyniku której dochodzi do demielinizacji włókien nerwowych i ich zniszczenia. Z tego powodu lekarz przed postawieniem diagnozy powinien wykluczyć obecność SM.

Jak wygląda leczenie?

Lekiem z wyboru w przypadku nerwobólu nerwu V jest karbamazepina, należąca do leków przeciwdrgawkowych. W przypadku jej nieskuteczności lekarz może stosować inne preparaty z tej grupy np. kwas walproinowy. Jeśli ból staje się przewlekły wówczas stosuje się minimalne dawki trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Leczenie chirurgiczne jest zarezerwowane tylko dla opornych na leczenie zachowawcze przypadków. Związane jest ono ze zniszczeniem (zamrożeniem, denaturacją alkoholową) poszczególnych gałęzi nerwu lub z wewnątrzczaszkowym uszkodzeniem zwoju.

Polecamy: Czy zaburzenia połykania mogą być spowodowane uszkodzeniem nerwów?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA